Bale

Bale

BALEYE HAZIRLIK EĞİTİMLERİ
 
 T.c.Meb.Özel Bestem Bale Kursu'nda baleye başlama yaşı 3,5 yaştır. Kayıt esnasında öğrencilerimiz yaş ve seviyeleri tespit edilerek uygun  sınıflara yerleştirilirler.

 

* Baleye Hazırlık 1.Sınıflar
* Baleye Hazırlık 2.Sınıflar

Baleye yeni başlayan öğrencilerimiz Baleye Hazırlık Sınıflarında eğitim görmektedirler;

 Küçük yaşlarda bale sanatı ile tanışan çocukların,anatomi ve pedagoji bilgisi olan eğitmenlerce eğitilmeleri önemlidir. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine çok olumlu etkileri olan Bale Sanatı,bilinçli eğitmenler eşliğinde yapıldığında ; öğrencilerin kas, eklem yapılarının doğru gelişmesini, estetik ve doğru bir posture  ve alignment (duruş ve vücut çizgisi) kazanmalarını sağlar. Özel Bestem Bale Kursu'nda eğitim kadromuz,alanında uzman,deneyimli ve konservatuar mezunu eğitmenlerden oluşmaktadır.

  Hazırlık Sınıflarında;balenin temel adımları ile tanışan öğrencilerimiz;
- Stretching (Esnetme)
- Temel Klasik Bale
- Solfej-Ritm
- Doğaçlama (Oyunlar)
- Repertuar Çalışmaları (Yılsonu Göstesi Sahne Çalışmaları) eğitimleri görmektedirler.

* Yeni dönem kayıtlarımız her yıl 15 Ağustos itibari ile başlamaktadır. Eylül ayı ortası başlayan derslerimiz, yine her yıl Haziran ayında tertiplenen yılsonu gösterisi ile son bulmaktadır.

Küçük yaşlardan itibaren her yaş grubuna bale eğitimi sunan Bestem Bale Kursu'nda ayrıca; öğrenciler, Hip hop, Modern Dans, Dünya Dansları, Zumba gibi farklı branşlarda ekstra eğitimler de alarak,kendilerini geliştirme olanakları bulmaktadırlar.

 

  AKADEMİK BALE KURSU

  Akademik Bale : 7 Yaş ve Üstü

  T.C. Meb. Özel Bestem Bale Kursu'nda Akademik Bale Eğitimi, alanında profesyonel deneyimli, konservatuar mezunu eğitmenler eşliğinde sürdürülmektedir. Kursumuzda; Milli Eğitim Bakanlığı'nın         belirlemiş olduğu Müfredat Programı takip edilmekte ve günümüzde dünyada en yaygın ve geçerli olan; Rus Vaganova ve Royal Academy of Dance ( İngiliz Kraliyet Akademisi ) bale tekniklerinde eğitim  verilmektedir.
  Akademik Bale Sınıfları'na yeni kayıt olan öğrencilerimizin, kayıt esnasında yaş ve seviyeleri tespit edilerek uygun sınıflara yerleştirililer.
  Akademik Bale Sınıfları derslerimiz, öğrencilerimizin okul programlarına uygun bir şekilde düzenlenmektedir.

 Yılsonu gösterilerine doğru yoğunlaşan çalışmalarımız esnasında, ihtiyaç duyulduğu takdirde ek dersler de yapılmaktadır.

DERS İÇERİĞİ;

- Warm-up & Stretching ( Isınma & Esnetme )
- Klasik Bale
- Solfej & Duyuş & Ritm
- Doğaçlama
- Pointwork ( Parmakucu Çalışmaları )
- Karekter Dans ( Rus.Macar,Polonya ve İspanyol Dansları gibi Dünya Dansları )
- Modern Dans
- Dans Tarihi
- Video Analiz
- Repertuar ( Yılsonu Gösterisi Çalışmaları )

Milli Eğitim'e bağlı olan Özel Bestem Bale Kursu'nda; 2 yıl Hazırlık ve 8 yıllık Akademik Bale Eğitimi ile birlikte toplam 10 yıllık eğitim sürecini tamamlayan öğrencilerimiz, MEB. sınavına tabii tutulmaktadırlar. MEB.sınavında başarılı olan öğrencilerimize MEB. onaylı Sertifika verilmektedir. Akademik eğitimi tamamlayarak mezun olan öğrencilerimiz, Bale Eğitmeni olmaya hak kazanarak, meslek sahibi olmaktadırlar.
Fiziksel olarak yetenekli olan ve Baleyi profesyonel anlamda meslek olarak seçmek isteyen öğrencilerimizi, Devlet Opera ve Balesi bünyelerinde tertiplenen Çocuk Baleleri'ne ve Konservatuarların Klasik Bale ve Modern Dans bölümlerine yönlendirmekte ve sınavlara hazırlayıcı eğitim programları da sunmaktayız.

* Özel Bestem Bale Kursu yeni dönem Akademik Bale sınıfları kayıtlarımız; her yıl 15 Ağustos itibari ile başlamaktadır. Eylül ayı ortasında başlayan derslerimiz, yine her yıl Haziran ayında yapılan yılsonu Gösterisi ile son bulmaktadır. 

 İzmir Karşıyaka Bostanlı T.C. Meb. Özel Bestem Bale Kursu Konservatuar mezunu, Devlet Opera ve Balesi bünyesinde görev almış Profesyonel eğitmen kadrosu ile 2007 yılından bu yana kaliteli eğitim anlayışından ödün vermeden, Bale tutkunu öğrencilerine sanatsal bir hobi sunarken, sunduğu Sertifika Programları ile Bale Eğitmenleri yetiştirmiş, onlara meslek edindirmiş, yetenekli öğrencilerini Devlet Opera ve Balesi Çocuk Baleleri ve Devlet Konservatuarları bünyelerine kazandırmıştır.

 Rus Vaganova ve İngiliz Royal Academy Of Dance sisteminde  eğitim veren Özel Bestem Bale Kursu; başarılarını, Devlet Opera ve Balesi bünyesinde tertiplenen Çocuk Balesi Şenlikleri, Tepekule, AKM, Gençlik Tiyatrosu ve İzmir Sanat Merkezi'nde tertiplenen Yılsonu Gösterileri ve Rotaract Kulübü gibi Çeşitli Şenlik, Açılış,  ve Dernekler yararına tertiplenen gösteriler ile taçlandırmıştır.

 

 

 YETİŞKİN BALE KURSU

 Özellikle son yıllarda, İngiltere ve Amerika'da da çok yaygın olan, Adult Ballet (Yetişkin Bale) sınıfları ile, vücut esnekliği arttırılırken, kas oranı artmakta ve vücut toparlanmaktadır.     Tüm  bunların yanısıra; balenin büyülü dünyasına adım atmakta hiçbir zaman geç kalmış değilsiniz ...

 

 

 

Baleye küçük yaşlarda başlamak gerekmektedir. Ancak;vücudumuzu her yaşta disiplinize edebilir, doğru bir teknik çalışma ile, vücut anatomimizi düzeltebilir, doğru duruş (posture),   sağlıklı,güçlü kaslardan oluşan , esnek bir fiziksel yapı kazanabiliriz. Yetişkin Bale derslerinde de hedeflenen, temel  anatomik ve kinetik (Hareket) bilgisi üzerinden beden farkındalığı   yaratarak, temel bale tekniği öğretmektir.

Katılımcı; kendi bedeni ile tanışır ve bale'nin estetiğini kazanır.

 

  Yetişkin Bale Sınıfları;
 
 * Daha önce bale eğitimi almamış,bale ve dans geçmişi olmayanlar ve hayatının bir döneminde eğitim almış , yarım bırakmış kişiler katılabilmektedirler.
 
 * Yaş sınırlamamız bulunmamaktadır.
 
 * Derslerimiz, alanlarında uzman,deneyimli, Konservatuar mezunu eğitmenler eşliğinde sürdürülmektedir.


 İzmir Karşıyaka Bostanlı Özel Bestem Bale Kursu'nda yetişkin Bale sınıflarımıza katılım için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Baleye başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Daha önceki bir dönem bale yapmış yarım bırakmış ya da daha önce hiç bale yapmamış kişiler de Yetişkin Bale Sınıflarımıza katılabilmektedirler.

 Bestem Bale Kursu'nda Yetişkin Bale Eğitiminde hedeflenen;

-Vücudu disiplinize etmek,

-Daha esnek bir vücut yapısı oluşturmak,

-Vücut farkındalığı ve hakimiyeti ile güç ve dengeyi arttırmak.

-Anatomik duruş bozukluklarını düzeltmektir.