Bestem Bale ve Dans Kursu İzmir

AKADEMİK BALE KURSU

BALE SANATI

Bale kendine has tekniği ve figürleri olan müzik eşliğinde icra edilen bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans döneminde çıkmış ve daha sonra Fransa ve Rusya’da gelişmiştir. Dünya çapında yayılmış ve pekçok dans türünün temelini oluşturmuştur.

Bale; dans, mimik, jest, müzik, duygu, dekor, kostüm gibi detayların ileri düzeyde birleştirilerek kullanıldığı bir performans sanatıdır.

Bale genellikle küçük yaşlarda başlanan ve uzun yıllara yayılan bir eğitimle öğrenilir ve geliştirilir. Kadın dansçılara ”Balerin”,erkek dansçılara ”Balet” adı verilir. ”Bale Sanatçısı” terimi de kullanılmaktadır. Balede, baleye özel tayt, mayo, tütü gibi kıyafetler kullanılır.

Ayrıca;ayak egzersizleri için, bale patiği ve tam parmak ucunda durmayı sağlayan özel point (puant) ayakkabıları kullanılır. Bale dersine başlarken ilk olarak ısınma ve esnetme hareketleri yapılmaktadır. Aksi takdirde sakatlanmalar meydana gelebilir.

Tarihte dünyaca ünlü pekçok Bale eserleri koreograflar tarafından yaratılmış ve ünlü besteciler tarafından bu eserlere özel müzikler bestelenmiştir. Örneğin, Fındıkkıran  Balesi‘nin koreografisi Merius Pepita ve Lev İvanov‘a aittir. Müziği ise ünlü besteci Tchaikovsky’e aittir.

Klasik Bale eserleri,klasik müzik eşliğinde,detaylı ve temaya,eserin yansıttığı döneme,çağa uygun kostüm ve dekorlar ile sergilenirken,Modern Baleler ise genellikle daha çağdaş,sade kostümler ve daha az dekor kullanılarak sergilenir.

 

Klasik Bale’nin diğer sanatlardan çok daha farklı bir tekniği vardır.Tüm kas gruplarınının koordineli ve uyumlu bir şekilde çalışması ve vücudun esnek olması gerekmektedir.Bale eğitimine bu nedenlerden dolayı çok küçük yaşlarda başlanmalıdır.Küçük yaşlarda başlanan bale;kas ve kemik yapısı sertleşmeden vüdudun alıştrılması,esnetilmesi ve disiplinize edilmesini sağlar.

En zor dans türlerinden biri olan;özveri,disiplin,sabır,sebat ve uzun yıllar süren bir eğitim gerektiren bale sanatı,tiyatral bir tarzı olduğu için oyunculuk yeteneği de gerektirmektedir.Bir hikayesi ve koreografisi olan bale klasik müzik eşliğinde ilerler.Bu nedenle bale dansçısının aynı zamanda iyi bir ritim duygusu ve müzik kulağına da (duyuş)  sahip olması gerekmektedir.

Zarafetin ve estetiğin temsili olan bale sanatını icra eden dansçıların aynı zamanda vücutlarının fit olması ve formlarına her zaman dikkat etmeleri gerekmektedir.