Bestem Bale ve Dans Kursu İzmir

ÇOCUK YOGASI KURSU

ÇOCUK YOGASI KURSU

Çocuk Yogası, çocukların hareket, sosyal, bilişsel dil ve duygusal gelişimlerini desteklemek için kullanılan bir yöntemdir.

Çocuk Yogası yaş gruplarına göre farklı uygulama teknikleri içerir. Okul öncesi grupta ve ilkokul çağındaki 3-12 yaş gruplarında genellikle hikayeler eşliğinde yoga dersleri yapılır .

Hikayelerin içine serpiştirilmiş duruşlar ve nefes teknikleri ile çocukların, güçlü ,esnek, dengeli, bir bedene sahip olmalarının yanı sıra nefes çalışmaları ile akciğer kapasitelerinin artması ve dolaşım sisteminin daha sağlıklı işlemesi hedeflenir.

Bu duruşlar (asanalar) çocukların bağışıklık , dolaşım, sindirim, sinir ve solunum sistemlerinin gelişmesini ve daha sağlıklı olmalarını destekler.

Uygulanan hikayeli yoga çalışmaları ile çocukların iletişim becerileri ve empati yetenekleri güçlenir. Duyguları tanıma onları kabul etme ve baş etme becerileri gelişir. Olaylara ve hayata olumlu bir bakış açısı kazanabilme yetenekleri desteklenir.

Çocuk Yogası , çocukların akademik becerilerini desteklemek için de önemli bir kaynaktır. Ödev kaygısı , sınav gibi stres durumlarında kaygı ve endişenin azaltılmasına yardımcı olur. Zihinsel ve bedensel yorgunluktan arınmalarına yaşlarına uygun hareketler ve nefes teknikleri ile destek olunur.

Çocuk Yogası , derslerdeki konsantrasyon ve odaklanmayı arttırdığı yapılan çeşitli araştırmalar ile kanıtlamıştır. Analiz ve karşılaştırma yeteneğini geliştirerek bilişsel gelişimine destek olur. Böylelikle çocukların hem fiziksel hem de zihinsel kapasiteleri artar.

Yoga , beden ,ruh ve zihin bütünlüğü sağlar. Çocukların fiziksel güç , esneklik , denge kazanmasını sağlarken , sağlıklı kimlik kazanımı oluşturmalarında katkıda bulunur. Tüm bunların sonucunda , hem motor , hem de kişisel ,sosyal gelişimleri önemli ölçüde desteklenmiş olur.

Çocuk Yogası yaş grupları , okul öncesi (3-6) ve ilkokul dönemi (7-12) yaş olarak iki grupta ayrılır.

Ergen ve genç yetişkinler içinde (13-16) ayrı bir grup olarak dersler yaşa göre farklı tekniklerle yapılır.