Bestem Bale ve Dans Kursu İzmir

AKADEMİK BALE KURSU

MODERN DANS

Modern Dans,19. yüzyıl ortalarının sonuna doğru, 20.yüzyılın başlarında Amerika ve Almanya’da Klasik Bale’nin kalıplaşmış kurallarına tepki olarak doğan ve gelişen bir dans türüdür.

Çağdaş Dans olarak da adlandırılan Modern Dansa öncülük eden sanatçılar 20. yüzyıl Avrupa toplumunda saygınlık kazanmışlardır. 20.yüzyılın ortalarında gelişen ve popüleritesini koruyan ”Çağdaş Dans” terimi biraz daha yeni bir terimdir.  Çağdaş Dans figürlerinde, modern dans, jazz dans, lirik dans ve klasik bale gibi tüm dans türlerinden esinlenilir.

Bu dansta her tür müzik kullanılabilir. Yeni hareket tarzları yaratmak için diğer dans hareketleri ile sentezlenebilir. Modern dansta amaçlanan, vücudun doğal duruşundan yararlanmak, hareket yolu ile beden fakındalığı yaratmaktır. Modern dansın duyguları beden yolu ile harekete geçirme ve dışa vurmaya yönelik hareket figürleri, Klasik Bale’nin akademik tarzı ve katı bakış açıcı ve kurallarına bir tepkidir. Modern Dans kuralları yeniden daha özgür, özgün ve yaratıcı bir şekilde formülize eder. Modern dansçılar aklı ve bedeni akıcı dans hareketleri ile birleştirmeye çalışırlar.

Çok yönlülüğü ve doğaçlamayı vurgulayan dansçılar yere de odaklanarak,yer çekimini kullanarak dans ederler. Genellikle çıplak ayakla yapılan bu dans, birçok farklı müzik eşliğinde sergilenebilir.

Çağdaş Dansçılar, klasik balenin katı form ve kurallarına başkaldırmışlardır. Bu dansçılar kendi özgün koreografilerini yapabilmeleri açısından aynı zamanda da birer koreograftırlar. Çağdaş Modern Dans, dansçıların hareket özgürlüğüne sahip olmalarına ve en içten hislerini beden ve hareket yolu ile ifade edebilmelerine alan açar.

MODERN DANSLA KLASİK BALE ARASINDAKİ FARKLAR

  • Klasik Bale kurallı, katı teknik bakış açısı olan, Modern Dans ise baleye nazaran daha özgür ve özgün hareketlerden oluşan bir danstır.
  • Klasik Balede kadın sanatçılara ”Balerin”,erkek sanatçılara ise ”Balet”adı verilir. Modern Dansta ise bu gibi tanımlar yer almaz.
  • Balede egzersiz ve sahne kostümü olarak; mayo, tayt, etek, tütü gibi kıyafetler kullanılırken, Modern dansta dansçı rahat ettiği kıyafeti kullanır.
  • Balede parmak ucunda dans edilir. Patik ve point ayakkabısı kullanılır. Modern dansta çıplak ayakla da dans edilebilir. Herhangi bir sınırlama yoktur.
  • Klasik balede bale tekniği çok net ve doğru olmalıdır. Bale tekniği oldukça akademik ve kurallara dayalıdır. Belli kuralların dışına çıkılmaz. Modern dansın da kendine özgü teknik kuralları olmakla birlikte, daha ziyade özgür ve özgün hareket etmeye önem verilir. Yaratıcılığa, doğaçlama çalışmalarına, dansçının hareket yolu ile kendi bedenini keşfetmesine ve geliştirmesine izin verir.