Yoganın özünde olduğu gibi sağlıklı olmak sadece fiziksel değil ruhsal,zihinsel anlamda da iyi olma halidir. Bu yüzden hamile yogası bir anne adayı için, muhteşem bir güce sahiptir. Annelikte tüm fizyolojinin değişmesinin yanı sıra, ruhsal, zihinsel bir çok değişimide beraberinde getirir.

Hormonal değişiklikler, kaygı, korku hissiyatı fizyolojik değişim anne adayı için zorlayıcı bir süreç hissi yaratabilir. Yoga bu anlamda fazlasıyla yardımcı olur.

Çünkü farkında olmayı fiziksel,ruhsal,zihinsel,rahatlamayı bedeninde yaratımın muhteşemliği ile bağ kurmayı sağlar. Nefes egzersizleri,asanalar,meditasyonlar bu sürecin keyifli ve mucizevi yanını görmeyi, yaşamayı güzel bir sürecin tadına varmayı hissettirir. Ayrıca hamile yogası (prenatal yoga) sadece doğum öncesinde değil,sonrası içinde muhteşem destekleyicidir.

Pranayamaya odaklanmak bu süreçte oldukça önemlidir. Anne adayının doğum esnasında oldukça çok miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Pranayama anne adayının akciğer kapasitesini yükseltir. Bu teknikler anne adayına solunum sisteminin tüm kapasitesini kullanmayı öğretir.

Akciğerde ihmal edilen,hiç dolmayan kesecikler vardır. Pranayama bunları harekete geçirir ve oksijen alımı artar. Bunun sonucu anne adayı ve bebek daha çok miktarda oksijen alabilir. Aynı zamanda ruhsal rahatlamayıda beraberinde getirir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde  kadının endişeli ve aklının huzursuz olduğu zamanlarda çok faydalıdır. Bu durumlarda viloma nefesi cesareti arttırır. Kişiyi yatıştırır. Ujjayi pranayama kişiye kararlılık hissi verir ve fiziksel olarak güçlendirir. Bu nefes egzersizlerinin inanılmaz sinir yatıştırma etkisi vardır.

Gebeliğinde düzenli yoga yapan kadınların, daha az gebelik rahatsızlıkları, stres,endişe, depresyon, uyku bölünmeleri yaşadıkları saptanmıştır. Anne adayı bu asanaları yaparken, hem kendini hemde karnındaki bebeği için yaptığını unutmamalıdır. Bu his çok önemlidir. Asanalar bir duyarlılık geliştirdiği için, anne bebeği için yarattığı özgürlük ve atmosferin büyüklüğünü hisseder.