Hayallerinizi gerçekleştirmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız..

Bale genellikle esas olarak çocuklar ve gençler tarafından yapılan bir aktivite olarak bilinir. Oysa ki bale her yaşta yapılabilir.

 Yetişkin Bale son yıllarda fiziksel ve ruhsal olarak faydalarından ve ayrıca geniş bir yaş skalasını kapsamasından dolayı popüler olmuştur. Daha önce hiç bale yapmamış ya da küçük yaşlarda bir dönem bale yapmış ve daha sonra bırakmış kişiler yetişkin bale sınıflarında yer alabilirler. Yetişkin Bale özellikle de, küçük yaşlarda istek ve hevesi olup da bale yapma imkanı bulamamış kişiler tarafından çok tercih edilmekte ve talep görmektedir.

Katılım için belli bir yaş kriteri ya da belli bir teknik seviyede olma şartı aranmamaktadır. Dersler baleyi seven,ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen tüm katılımcılara açıktır.

Yetişkin Bale Kursu
Yetişkin Bale Kursu

YETİŞKİN BALE’NİN FAYDALARI

1. Derslerde yapılan egzersizlerle katılımcı fiziksel olarak gelişim sağlar.

Bale;dayanılıklılık ve kasların güçlenmesini sağlar. Spor Salonu ya da koşma gibi spor aktivitelerinden farkı, zarif hareketlerle güzel bir müziğin içinde kaybolmak, çocukken dans ederken hissettiğimiz mutlu hislere geri dönmek ve egzersiz yaptığımızı fark etmeden egzersiz yapmaktır.

2. Esnekliği arttırır. Mental olarak rahatlama sağlar.

Vücudun esneklik kapasitesini arttırarak, daha esnek ve uzun bir kas yapısı edinilmesini sağlar. Klasik müzik eşliğinde yapılan bale ile katılımcı ruhunu dinledirir ve mental ve psikolojik olarak da rahatlamış hisseder.

3. Koordinasyon ve dengeyi geliştirir.

Bale dersleri ister küçük bir çocuk olsun, ister bir yetişkin koordinasyon ve dengeyi geliştirir. Bale genellikle spor salonu egzersizleri gibi sadece bacak ve kol çalıştırmak gibi kısıtlı lokal hareketlerden oluşmaz. Bale egzersizleri esnasında aynı zamanda baş, kol, gövde, ayak ve eller müzikle eşzamanlı olarak çalışır.

4. Duruşu ve anatomik bozuklukları düzeltir.

Bale dansçısının en bilinen özelliği güzel ve dik duruşudur. Klasik bir boyun çizgisi ve tamamen dümdüz bir sırt balerinin ayırt edici özelliğidir. Bale egzersizleri karın (merkez) kaslarında güçlenme ve belirgin farkındalık yaratır. Ayrıca; omurga problemleri, duruş bozuklukları (kambur duruş, bel ve boyu  fıtığı, skolyoz, içe basma, taban çöküklüğü vb..) gibi sorunların düzeltilmesinde çok etkilidir.

5. Zihin için de faydalıdır.

Her hafta katılım sağlanan bale derslerinde; egzersiz yapmak,dans ve koreografileri hatırlamak, geliştirmek ve üstüne yeni egzersizleri eklemek zihin ve hafıza  için mükemmel bir çalışmadır. Bale öğrenilirken aynı zamanda yeni bir dil de öğrenilir. Tarihsel kökenlerinden dolayı bale hareket ve adımlarını içeren terimler Fransızcadır.

6. Yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için mükemmel bir aktivitedir.

Yetişkin Bale aynı zamanda bir sosyal aktivitedir. Katılımcılar genellikle bale dersleri dışında da birlikte kahve içmek, bale, tiyatro, opera ve müzikal gibi çeşitli aktivitelere de katılmak üzere de bir araya gelirler. Yeni ve güzel dostluklar kurma imkanı bulurlar.